KONFERENCJA – TRUDNE DZIEDZICTWO. Żydowscy breslauerzy oraz inne lokalne historie, konteksty i działania. DOSTĘPNE AUDIO!

12 października 2022 roku w hotelu Ibis Styles Wrocław Centrum zorganizowaliśmy konferencję pt. “TRUDNE DZIEDZICTWO. Żydowscy breslauerzy oraz inne lokalne historie, konteksty i działania.” Wydarzenie jest częścią projektu NeDiPa – Negotiating Difficult Pasts realizowanego wspólnie z Fundacją Zapomniane oraz Stowarzyszeniem FestivALT z funduszy Unii Europejskiej.

 

Celem konferencji było przedstawienie szerokiemu gronu odbiorców działań różnorodnych środowisk – naukowych, organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych, urbanistyki i aktywizacji obywatelskiej – pracujących z tematyką trudnego dziedzictwa.

 

Przygotowaliśmy panele dyskusyjne o trudnym dziedzictwie, pracy w terenie i upamiętnieniach. Rozmawialiśmy m.in. o wyzwaniach, sukcesach, współpracy i wizjach na przyszłość. Przywołaliśmy konteksty i przykłady lokalne z Wrocławia i Dolnego Śląska, ale i z innych regionów Polski czy innych krajów. W programie były też wykłady o ludziach i miejscach związanych z historiami żydowskich breslauerów, w tym o historyku Willym Cohnie, architektach z rodziny Haddów oraz o Muzeum Żydowskim. Zaprezentowaliśmy projekt artystyczny w przestrzeni miejskiej Wrocławia związany z tematyką wydarzenia, a w weekend przed konferencją odbyły się dwa spacery z przewodnikami.

 

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Dziękujemy wszystkim prelegentkom i prelegentom za wkład merytoryczny i świetną atmosferę rozmowy, a gościom za przybycie i aktywny udział w naszych dyskusjach. Było wiele pytań i komentarzy z sali, co nas bardzo motywuje do dalszego działania i kolejnych spotkań.

 

DOSTĘPNE SĄ NAGRANIA AUDIO Z KONFERENCJI

  1. PANEL I – TRUDNE DZIEDZICTWO – definicje, perspektywy, przykłady > audio
  2. PANEL II – PRACA W TERENIE – realizacja projektów przez organizacje pozarządowe, kondycja zaangażowania obywatelskiego > audio
  3. PANEL III – UPAMIĘTNIENIA – możliwe kierunki działań, dobre i złe praktyki, zielone upamiętnienia – rozwiązanie czy zagrożenie? > audio
  4. Muzeum Żydowskie w przedwojennym Breslau – przestrzeń żydowska? > audio

  5. Codzienność w Breslau na przykładzie rodziny Willego Cohna przed 1933 r. > audio

  6. What is left of the achievements of the Haddas – Jewish architects from Breslau – in contemporary Wrocław? > audio

PROGRAM dostępny również na stronie wydarzenia > link.