Paneliści:
BIOGRAMY
Maciej Hofman
Jako niezależny ekspert Maciej zajmuje się m. in. tematyką sektorów kreatywnych, dziedzictwa kulturowego oraz rolą kultury w rozwoju lokalnym. Obecnie prowadzi własną działalność: doradza Europejskiej Fundacji Kultury w zakresie polityk europejskich, a także współprowadzi kampanię na rzecz roli kultury w politykach UE, Cultural Deal for Europe. Jest również ekspertem oceniającym wnioski w unijnych programach, a także prowadzi warsztaty i konferencje. W latach 2015-2021 pracował jako urzędnik w Komisji Europejskiej w Brukseli w wydziale polityki kulturalnej, a wcześniej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz biurach British Council w Warszawie i Paryżu. Z wykształcenia jest tłumaczem i politologiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego oraz College of Europe. Współpracuje z projektem NeDiPa.
Maja Zabokrzycka
Z wykształcenia dziennikarka i specjalistka ds. PR. Od 13 lat pracuje w organizacjach pozarządowych. Od 2020 roku jest prezeską Fundacji Dom Pokoju. Zajmuje się budowaniem dialogu i pracą w społecznościach lokalnych. Specjalizuje się w rewitalizacji społeczno-gospodarczej i budowaniu sieci współpracy międzysektorowych – przez 9 lat, prowadziła Infopunkt Nadodrze, a także zaangażowana była tworzenie programu rewitalizacji wrocławskiego Nadodrza. Fundacja Dom Pokoju realizuje nagradzany Program na rzecz Romów i Romni rumuńskich.
Marek Mielczarek
Doktor nauk technicznych; w latach 1977-1996 pracownik naukowy i wykładowca w Politechnice Wrocławskiej, w latach 1995-2001 pracował w biznesie międzynarodowym. Od 2002 ekspert w dziedzinie zarządzania projektami i finansowania ochrony środowiska i wykładowca (wizytujący) w Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Ekonomicznym, Wyższej Szkole Bankowej a obecnie w Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2009-2015 zarządzał dużym publicznym funduszem finansowym i pracował w nadzorze bankowym. Kierował i zarządzał wieloma projektami z dziedziny ochrony środowiska, gospodarki wodnej i adaptacji do zmian klimatu, czym zajmuje się na mniejszą skalę i obecnie.
Związany z Fundacją Bente Kahan (FBK) od początku jej istnienia. W latach 2006-2018 koordynował od strony finansowej i technicznej projekt rewaloryzacji kompleksu Synagogi pod Białym Bocianem. Obecnie kieruje projektem „Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości (przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu)” w FBK.
Karolina Jara
Historyczka sztuki, koordynatorka projektów, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmująca się historią architektury XIX i XX wieku. Współpracowała z Hochschule Mainz przy projekcie cyfrowej rektonstrukcji wrocławskiej Nowej Synagogi. Obecnie pracuje dla fundacji OP ENHEIM oraz Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków i Kultury, zajmując się projektami związanymi z dziedzictwem kulturowym.
Bartłomiej Świerczewski
Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Tadeusz Rudzki
Koordynator projektów w Fundacji Edukacja dla Demokracji, gdzie odpowiadał m.in. za projekty edukacyjne dla nauczycieli białoruskich, projekty crowdfundingowe i e-learning. Obecnie zajmuje się edukacją obywatelską i projektami z Funduszu Pomocowego PAFW. Trzykrotnie nauczyciel w rejsach „Niebieskiej Szkoły” na żaglowcu „Fryderyk Chopin”. Dwukrotnie wybrany do Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy. Współtwórca i prezes dzielnicowego stowarzyszenia “Wiatrak”. Członek Wikimedia Polska. Wolny czas poświęca na żeglarstwo, rower i wycieczki krajoznawcze.
Wiktoria Morawska
Socjolożka, badaczka architektury synagogalnej, historyczka sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini Collegium Invisibile, doktorantka GSSR Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w badaniach nierówności społecznych (szczególnie awansu i pozycji kobiet) oraz synagog jako miejsc (nie)pamięci.
Oprócz pracy badawczej inicjuje i koordynuje projekty społeczne, m.in. GETTO. Częstochowskie dziedzictwo (2016 r. – aktualnie), TAKAfucha (2016 r.), Częstochowski Festiwal Sztuki (2013 r.). Uczestniczka projektu UMF „Miejsca Pamięci i Zapominania” 2021-2022.