Prelegentki:
Prelegentki poprowadzą “opowieść” o codzienności w żydowskim Breslau, która zostanie osadzona na postaci ojca Williego Cohna – Louisie Cohnie. Ten przybywając do miasta w połowie XIX w. zapoczątkował dalsze losy rodziny w Breslau. Podczas wykładu zostanie podjęta próba zdefiniowania „żydowskiej dzielnicy” Breslau połowy XIX wieku na przykładzie wybranej grupy mieszkańców, m.in. poprzez analizę miejsca zamieszkania, wykonywanych zawodów oraz pozycji społecznej kobiet na podstawie nazwiska Cohn w 1858 roku. Narracja o rodzinie Cohnów oprze się głównie na danych wywiedzionych z ksiąg adresowych. Zostanie opisana historia jednej z jego ulic Breslau/ Wrocławia, a prelegentki skupią się na domu rodzinnym Cohnów, jego zwyczajach i wartościach w nim pielęgnowanych (w oparciu o dzienniki Williego Cohna).
BIOGRAMY
Monika Piechota
Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Przedmiotem jej badań jest interdyscyplinarne spojrzenie na piśmienną praktykę słowną diariuszy czasów Zagłady. W 2018 roku uzyskała tytuł magistra filologii angielskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Przedmiotem badań jej pracy dyplomowej był fenomen anty-języka. Jej zainteresowania naukowe to antropologia praktyk językowych, przekładoznawstwo, tekst wobec Zagłady. Od 2019 roku jest sekretarzem Komisji Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu, a od 2020 roku pełni funkcję redaktora pomocniczego periodyku naukowego Academic Journal of Modern Philology (Wrocław). W latach 2021–2022 wolontariuszka projektu „Miejsca Pamięci i Zapominania” realizowanego przez Fundację Urban Memory z Wrocławia.
Danuta Płókarz
W 2003 roku uzyskała tytuł magistra filologii germańskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Przedmiotem badań jej pracy dyplomowej był fenomen miasta jako miejsca akcji, w której świat przedstawiony jest odpowiednikiem rzeczywistej sytuacji społecznej, politycznej i historycznej. Jej zainteresowania naukowe to tematy związane z zróżnicowaną przestrzenią miejską, historia mówiona oraz tłumaczenie wspomnień mieszkańców przedwojennego Breslau. W latach 2021–2022 wolontariuszka projektu „Miejsca Pamięci i Zapominania” realizowanego przez Fundację Urban Memory z Wrocławia. Z fundacją związana również w roli badaczki materiałów źródłowych znajdujących się w archiwach i zasobach online oraz w archiwach we Wrocławiu i w regionie. Od 2021 pełni funkcję kierownika Oddziału IV – ewidencji, informacji, udostępniania w Archiwum Państwowym we Wrocławiu.