Wystawa czasowa

„ODKŁADAJĄC RZECZY NA MIEJSCE. ŻYDOWSCY BRESLAUERZY I ICH PRZEDMIOTY”

 

OP ENHEIM, Wrocław

29/05 – 22/09/2024

 

Zapakowane rzeczy, tylko te najpotrzebniejsze lub cały dobytek – przedmioty codziennego użytku, meble, książki, pamiątki rodzinne, dzieła sztuki i nieoczywiste drobiazgi – wyjechały z rodzinami Haddów, Freundów, Herzów, Tischlerów, Zadików, Falków, Sklarzów, Peritzów i wielu innych z przedwojennego Breslau w czasie nazistowskich prześladowań. Podobnie jak ich właściciele, miały już nigdy nie wrócić.

 

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Odkładając rzeczy na miejsce. Żydowscy Breslauerzy i ich przedmioty” w dniu 29 maja 2024 r. do Domu dla Kultury OP ENHEIM we Wrocławiu. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce oparte na prywatnych zbiorach żydowskich rodzin z Breslau i tworzone we współpracy z nimi. Czego możemy się dowiedzieć o ówczesnym życiu rodzinnym, życiu społeczności i miasta? Jak wyglądało mieszczańskie życie żydowskie – to prywatne, religijne, kulturalne i zawodowe? 

 

Wystawa odpowie na te i inne pytania, prezentując niemal sto obiektów, fotografii i dokumentów użyczonych nam przez dwanaście rodzin dawnych Breslauerów, zaprzyjaźnionych z Fundacją Urban Memory, obecnie mieszkających w Belgii, Holandii, Izraelu, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Siła i wartość kulturowa prezentowanych przedmiotów tkwi w ich powiązaniu z indywidualnymi, osobistymi historiami, wpisanymi jednocześnie w historię i topografię miasta. Wystawa obejmie okres od XVIII wieku do dziś i będzie dostępna w języku polskim, angielskim i niemieckim. 

 

Wystawie towarzyszyć będzie interwencja artystyczna artystki Anny Schapiro, która pojawi się zarówno w samej kamienicy, dawnym żydowskim Domu Oppenheimów, gdzie obecnie znajduje się OP ENHEIM, jak i w przestrzeni miasta. Program wydarzeń towarzyszących obejmie także spotkania z potomkami i potomkiniami rodzin breslauerskich Żydów.

 

Ekspozycja potrwa do 22 września 2024 r.

Wstęp wolny. 

 

Kuratorzy wystawy: dr Małgorzata Stolarska-Fronia i dr Maciej Gugała

Kluczowi konsultanci i eksperci: dr Felicitas Heimann-Jelinek, prof. Marcin Wodziński, dr Aleksandra Janus, dr Juliet D. Golden, dr Tamar Cohn Gazit, Stephen Falk, Donald Falk, Daniel Ljunggren 

Producenci: Łukasz Adamski, Małgorzata Sobolewska

Zarządzanie projektem: Agnieszka Jabłońska (UMF) przy wsparciu Karoliny Jary (OP ENHEIM & Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury) oraz Tomasza Woydyłło (UMF)

Grafika i architektura wystawy: Musk Kolektyw

Konserwacja obiektów: Anna Szlasa-Byczek, Mateusz Jasiński

Tłumaczenia, redakcja i korekta tekstów: dr Juliet D. Golden, Anna Nowogońska, Steffen Wirsing 

Wsparcie badawcze: dr Wojciech Tworek, Daniel Ljunggren, dr Monika Piechota, dr Danuta Płókarz, Celine Skrippek

Multimedia: Paweł Romańczuk – Małe Instrumenty (nagranie utworów z symfonionu; lektor PL), Anna Skotarczyk (montaż materiałów filmowych), Bartłomiej Szewczykowski (montaż i korekta audio), Steffen Wirsing (lektor DE)

PR i promocja: Martyna Chrzanowska-Przystupa i Dominika Fedyk-Wolanin (MH+), Maria Majchrowska (OP ENHEIM)

Program towarzyszący: Fundacja Akcelerator Obywatelski Spark

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Partnerzy i finansowanie

 

Fundacja Urban Memory i Fundacja OP ENHEIM są współorganizatorami wystawy.

Partnerami projektu są: Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, Viktor Oppenheim Haus, WOMAK Holding SA, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Katedra Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundacja Akcelerator Obywatelski Spark, Muzeum Miejskie Wrocławia oraz partnerzy projektu MultiMemo: FestivALT, Fundacja Zapomniane, JCC Warszawa, Fundacja Formy Wspólne, Fundacja Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich, CEJI – A Jewish Contribution to an Inclusive Europe, Uniwersytet w Würzburgu oraz Hochschule für Jüdische Studien Heidelberg.

Wystawa jest współfinansowana przez Unię Europejską (w ramach projektu MultiMemo, program CERV), Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.