Zapraszamy do udziału w konferencji – REJESTRACJA
Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza REJESTRACJA.
- Wykłady i sesje panelowe w OP ENHEIM 13-14.06 > link do rejestracji
- Dyskusja Plenarna w Klubokawiarni Recepcja 13.06 o 17.00 > link do rejestracji
Zobacz PROGRAM
Z góry przepraszamy, że nie wszystkie sesje panelowe w programie są dostępne publicznie z uwagi na ograniczoną liczbę miejsce.
Nasze wydarzenia z opisem znajdziesz na Facebook’u:
Dzień 1 – czwartek 13/06 – Wykład prof. Renaty Tańczuk (Uniwersytet Wrocławski) “Wędrujące rzeczy. Kilka uwag na temat rzeczy transgranicznych” oraz sesje panelowe
Dyskusja Plenarna – czwartek 13/06 – “Światy utracone – rzeczy przysposobione. Współczesna perspektywa muzealna” również dostępna online
Dzień 2 – piątek 14/06 – Wykład dr Katarzyny Kwapisz-Williams (The Australian National University) “Nowi Australijczycy i ich dalekie podróże w (nie)pamięć” oraz sesje panelowe
O KONFERENCJI
Zakład Socjologii Pogranicza Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Polish Memory Studies Group, wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Fundacja Urban Memory (projekt MultiMemo) oraz OP ENHEIM zapraszają na konferencję „Odpowiednie dać rzeczy słowo. Przedmioty w perspektywie pojałtańskiej”, która odbędzie się 13 i 14 czerwca 2024 we Wrocławiu.
W XX wieku społeczeństwo polskie przeszło wiele znaczących wydarzeń politycznogospodarczych, które skutkowały masowymi migracjami, przymusowymi przesiedleniami i pośpiesznymi ucieczkami. W ich następstwie społeczeństwo polskie stało się w dużej mierze społeczeństwem postmigracyjnym, którego członkowie naznaczeni są zjawiskami wykorzenienia i niepamięci, zerwaniem ciągłości pokoleniowej i egzystencją w miejscach o przerwanych strukturach długiego trwania.
Świadectwami, towarzyszami, ale często i utrudnieniami owych doświadczeń migracyjnych – były i nadal są (choćby w ramach procesów postpamięci) różnego rodzaju rzeczy – funkcjonalne, sentymentalne, swojskie/obce. Podczas proponowanej konferencji chcielibyśmy się zastanowić przede wszystkim nad rolą rzeczy w procesach zmiany sprowokowanych decyzjami pojałtańskimi, chociaż uwzględniamy też inne perspektywy czasowe, zwłaszcza te współczesne.
Interesują nas zagadnienia związane z życiem kolejnych pokoleń na ziemiach przyłączonych do Polski w wyniku rozstrzygnięć konferencji w Jałcie i Poczdamie. Chcielibyśmy także poruszyć zagadnienia pozbawionych dziedziców rzeczy żydowskich czy pozostałości innych kultur regionalnych i etnicznych obecnych w granicach obecnej Polski. Istotnym celem konferencji będzie też przeanalizowanie procesów tabuizowania, zawłaszczania i odkrywania tych świadectw w przestrzeni publicznej i prywatnej, zarówno w Polsce, jak i szerzej – w Europie.
Chcemy także podjąć temat rzeczy z punktu widzenia migracji wewnętrznych, często o charakterze klasowym, które w okresie PRL naznaczały biografie kolejnych pokoleń, migrujących przede wszystkim ze wsi do miast.
Zapraszamy przedstawicielki i przedstawicieli takich dyscyplin jak socjologia, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, historia, historia sztuki czy muzealnictwo do refleksji nad społecznymi i kulturowymi kontekstami owych (realnych lub istniejących w narracjach) przedmiotów, nad relacjami i zależnościami, jakie zachodzą między nimi a ich posiadaczami czy społecznościami w których istnieją; nad obejmującymi je procesami pamięci i zapomnienia.
Proponowane obszary tematyczne (niewyczerpujące interesującej nas problematyki):
- oswajanie przestrzeni przez oswajanie rzeczy
- rzeczy jako dziedzictwo kłopotliwe, trudne, porzucone
- zawłaszczenie rzeczy – zawłaszczenie pamięci
- trzecie i czwarte pokolenie (pokolenie wnuków) wobec dziedziczonych rzeczy
- muzealizacja rzeczy
- rzeczy jako łącznik ponadkulturowy/ ponadnarodowy
- rzeczy jako świadek przeszłości
- kulturowe biografie rzeczy
- niepamięć/zapomnienie a rzeczy
ORGANIZATORZY:
Zakład Socjologii Pogranicza Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Polish Memory Studies Group, wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Fundacja Urban Memory (projekt MultiMemo, finansowany przez UE – program CERV) oraz OP ENHEIM.
Komitet organizacyjny:
- Dr Kamilla Biskupska
- Dr hab. Julita Makaro
- Dr hab. Natalia Niedźwiecka-Iwańczak
- Dr Agata Strządała (sekretarz konferencji)
Kontakt: konfrzeczy@urbanmemoryfoundation.org