CO ROBIMY

NASZE CELE I PRIORYTETY:

Rzecznictwo dla ochrony, rewitalizacji i upamiętnienia żydowskiego dziedzictwa we Wrocławiu, z uwzględnieniem priorytetowego dla UMF obiektu, jakim jest nieistniejący cmentarz żydowski przy ulicy Gwarnej (dawniej Claassenstrasse).

Przywracanie pamięci konkretnym miejscom związanym z przedwojenną społecznością żydowską z Breslau, poprzez rewitalizację i wkład w istniejący krajobraz miejski i architektoniczny. Proponowanie rozwiązań osadzonych w obecnym kontekście przestrzennym i społecznym.

Angażowanie mieszkańców Wrocławia w praktyki tworzenia i dbania o miejsca pamięci, w tym w prace restauratorskie.

Wspieranie odpowiedzialności społecznej za przeszłość miasta oraz opracowanie integracyjnego społecznego modelu opieki i utrzymania miejsc pamięci związanych z wspólną lokalną historią.

Pracę z pamięcią o Żydach z Breslau poprzez badanie historii, przestrzeni miejskiej Wrocławia, historii rodzinnych, genealogii i pokrewieństw pomiędzy członkami przedwojennej niemieckiej społeczności żydowskiej Breslau z ich współczesnymi potomkami.

Utworzenie punktu kontaktowego dla uzyskania informacji o rejestrach pochówków i grobów z byłego cmentarza przy ul. Gwarnej oraz o powiązaniach rodzinnych.

Tworzenie oraz realizacja projektów edukacyjnych dla młodzieży dotyczących przedwojennego i powojennego dziedzictwa żydowskiego we Wrocławiu, które będą uczyć historii i wspierać praktyki dialogu międzykulturowego, tolerancji, empatii, zaangażowania obywatelskiego i etycznego podejścia do dbałości o miejsca pamięci.

Pełna treść statutu UMF dostępna jest tutaj.

Zespół Fundacji Urban Memory oraz jej pracownicy podczas realizacji zadań i projektów kierują się dobrem dziecka i jego najlepiej pojętym interesem, postrzegając dzieci jako partnerów w budowaniu bezpiecznej, przyjaznej i opartej na wzajemnym szacunku przestrzeni, zgodnie z przyjętą Polityką Ochrony Dziecka.