Jeśli szukasz członków swojej rodziny, którzy byli częścią żydowskiej społeczności przedwojennego Wrocławia/ Breslau, możemy Ci w tym pomóc.
Bracia Stephen i Donald Falk zajmują się badaniami genealogicznymi od ponad 40 lat. Ich praca rozpoczęła się od poszukiwania informacji o członkach ich rodziny, którzy mieszkali w Breslau od początków XIX wieku aż do późnych lat 30. XX wieku. Głównym źródłem informacji dla braci Falk byli ich rodzice oraz inni starsi członkowie rodziny, którzy sami dorastali w Breslau i znali zarówno przedstawicieli wcześniejszych pokoleń, jak i liczne historie rodzinne. Następnie bracia zajęli się przeszukiwaniem źródeł zachowanych m.in. w archiwum Instytutu Leo Baecka w Nowym Jorku oraz w archiwach gminy żydowskiej Breslau z okresu od lat. 90 XVIII wieku aż do lat 30. XX wieku, zmikrofilmowanych w okresie nazistwoskim i przechowywanych w formie mikrofilmu w archiwach centrów historii rodzinnej (Family History Centers) Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (potocznie określanego mianem Mormonów).
Podczas przeglądania starych aktów urodzenia, ślubu, zgonu i pogrzebu, bracia Falk dowiedzieli się bardzo wiele nie tylko o swojej rodzinie. Poszukiwania informacji o przodkach sprawiły, że zaczęli odkrywać związki pomiędzy niemal wszystkimi żydowskimi rodzinami mieszkającymi w Breslau w końcu XVIII i w początkach XIX wieku. To doprowadziło ich do poszerzenia perspektywy i objęcia badaniami całej społeczności żydowskiej miasta. Rezultatem ich pracy jest ogromna i stale powiększająca się baza danych stworzona w oparciu o połączenia pomiędzy rodzinami breslauerów. Wykorzystując źródła archiwalne z Archiwum Państwowego we Wrocławiu i innych polskich miastach, a także dokumenty dostępne w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie i archiwa Centrum Judaicum w Berlinie, bracia Falk kontynuują swoją działalność i zdobywają coraz więcej informacji dotyczących rodzin żydowskich z Breslau. Co więcej, badania dawno przestały już dotyczyć wyłącznie Breslau, gdyż większość rodzin pochodziła z innych miast: najczęściej ze Śląska i Wielkopolski, ale też z Berlina, Prus Wschodnich i Zachodnich, Czech, Moraw, oraz miast we wschodniej Polsce.
Bracia Falk szczególnie interesują się historią nieistniejącego cmentarza żydowskiego przy dawnej Claassenstrasse w Breslau, dziś ul. Gwarnej we Wrocławiu. Był to pierwszy cmentarz, który powstał w mieście w czasach nowożytnych – otwarto go w 1761 roku, a ostatni pochówek miał tu miejsce w 1856 roku. Cmentarz został zniszczony podczas II wojny światowej. Braciom Falk udało się uzyskać zachowane w archiwach w Berlinie i Jerozolimie kopie ręcznych spisów danych dotyczących ponad 4000 nagrobków, które się tu znajdowały. Dzięki porównaniu informacji z inskrypcji na nagrobkach z informacjami z innych źródeł, badacze byli w stanie połączyć ponad 2000 inskrypcji ze zidentyfikowanymi wcześniej osobami należącymi do drzewa genealogicznego ich rodziny.
Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli przekazywać informacje potomkom tych członków społeczności żydowskiej Breslau, którzy zostali pochowani na cmentarzu przy Claassenstrasse, o ich przodkach i o powiązaniach ich rodzin z tym utraconym zabytkiem Breslau.