ReActMem – nowy projekt

Pamięć Ratunkowa – aktywizm, sztuka i pamięć publiczna (ReActMem)

 

W kwietniu 2024 r. wystartowaliśmy z kolejnym projektem finansowanym ze środków Unii Europejskiej (program CERV), tym razem z dwunastoma partnerami z krajów UE. W toku następnych dwóch lat będziemy działać wspólnie z nimi oraz z partnerami lokalnymi.

 

W ramach ReActMem będziemy kontynuowali pracę nad trudnym dziedzictwem, wspierali działania edukacyjne, włączali mieszkanki i mieszkańców oraz organizowali kolejne wydarzenia publiczne. Pracujemy nad nowymi formami upamiętniania, nowymi sposobami opowiadania o przeszłości, która wciąż jest mało obecna lub najczęściej przemilczana na poziomie społecznym, ale i naukowym. Ta historia wiąże się często z miejscami (nie)pamięci, jak choćby z pochodzącym z połowy XVIII w. cmentarzem żydowskim przy dzisiejszej ul. Gwarnej we Wrocławiu, który był kilka razy niwelowany, niszczony jeszcze przed II wojną światową, a ostatecznie splantowany i częściowo zabudowany po 1945 r. Będziemy nadal prowadzili starania o godne zaopiekowanie się tym miejscem.

 

Nasi partnerzy projektowi to: Fundacja Zapomniane, FestivALT, Brama Cukermana, Grupa Badaczki na Granicy – PAN, JCC Warsaw, Fundacja Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich, Żydowskie Stowarzyszenie Czulent, CEJI – A Jewish Contribution to an Inclusive Europe, LABA – A Laboratory of Jewish Culture, Marom Klub Egyesület, Uniwersytet w Würzburgu oraz Wspólnota Żydowska w Estonii. Partnerzy będą prowadzili działania w swoich krajach i społecznościach lokalnych. Wspólnie wypracujemy dalsze rekomendacje pracy z pamięcią  i trudnym dziedzictwem dla aktywistów i aktywistek oraz sektora publicznego bazując na wiedzy zebranej w naszym pierwszym projekcie NeDiPa (2022-2024) i przewodniku “Praca z trudnym dziedzictwem”.

 

Lokalnie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, w ramach tego projektu realizowane będą działania we współpracy z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz z inicjatywą Spod Ziemi Patrzy Breslau, która zajmuje się pozostałościami po cmentarzach dawnego Wrocławia i odtwarzaniem losów breslauerek i breslauerów, na podstawie danych z odnajdywanych nagrobnych tablic inskrypcyjnych. W tym wypadku głównym celem współpracy z inicjatywą Spod Ziemi Patrzy Breslau będzie rewitalizacja nagrobków i stworzenie lapidarium na terenie cmentarza przy ul. Krzyckiej, który do 1945 r. należał do parafii ewangelickiej.

Fot. Przykład nowych form upamiętniania – oznaczanie naturalnymi pigmentami z wolontariuszkami UMF terenu cmentarza żydowskiego przy ul. Gwarnej we Wrocławiu, 2023.