Akcja Żonkile we Wrocławiu

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim, mija właśnie 81 lat od tamtych wydarzeń. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 12 lat organizuje na terenie Polski i za granicą akcję społeczno-kulturalną “Żonkile” upamiętniającą pamięć o powstaniu. Powstanie w getcie warszawskim to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.

 

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

 

19 kwietnia, o godz.10.30 zapraszamy pod Pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego we Wrocławiu, przejście między ulicami Psie Budy i Szajnochy.

 

Przygotowaliśmy szablony żonkili i żółtą kredę. Teren przed pomnikiem, podobnie jak w ubiegłym roku, przemienimy w łąkę żonkili i będziemy wręczać papierowe żonkile przechodniom.

 

Szkoła Szalom Alejchem we Wrocławiu była jednym z tysięcy wolontariuszy tej akcji. W 2015 roku zapoczątkowała tradycję rysowania łąki żonkili. Teraz inicjatywę kontynuuje Fundacja Urban Memory.

 

Z okazji rocznicy udostępniamy dwa wykłady online o wydarzeniach związanych z Zagładą Żydów w Warszawie i Breslau/Wrocławiu. Zachęcamy do ich obejrzenia/ wysłuchania i pogłębienia wiedzy.

Fot. Paweł Góral, SPARK

Tamara Włodarczyk

Autorka publikacji o społeczności żydowskiej na Dolnym Śląsku i przewodników po żydowskim Dolnym Śląsku, edukatorka i animatorka kultury. Od 1999 roku zawodowo związana z organizacjami żydowskimi – pracowała m.in. w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, gdzie zajmowała się dziedzictwem żydowskim na Dolnym Śląsku. Współpracuje także z Muzeum POLIN oraz niemieckimi instytucjami zajmującymi się dziedzictwem żydowskim na Śląsku. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Wrocławia.

Dr Monika Piechota

Przedmiotem badań dr Moniki Piechoty jest interdyscyplinarne spojrzenie na piśmienną praktykę słowną diariuszy czasów Zagłady. W 2023 r. uzyskała tytuł doktora na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego; w 2018 roku uzyskała tytuł magistra filologii angielskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Przedmiotem badań jej pracy dyplomowej był fenomen anty-języka. Jej zainteresowania naukowe to antropologia praktyk językowych, przekładoznawstwo, tekst wobec Zagłady. Od 2019 roku jest sekretarzem Komisji Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu, a od 2020 roku pełni funkcję redaktora pomocniczego periodyku naukowego Academic Journal of Modern Philology (Wrocław). W latach 2021–2022 wolontariuszka projektu „Miejsca Pamięci i Zapominania” realizowanego przez Fundację Urban Memory z Wrocławia.