AUDIO – PANEL 16.11.2022

album-art
00:00

PANEL: Miejsca trudnej pamięci – jak projektować, jak rozmawiać?

 

Paneliści/ panelistki:

  • arch. Wojtek Chrzanowski (UMF, ch+ architekci),
  • Agata Chmielowska (historyk sztuki, była Miejska Konserwator Zabytów),
  • arch. Marcin Major (Major Architekci),
  • arch. Mikołaj Smoleński (ch+ architekci),
  • Aleksander Schwarz (Fundacja Zapomniane i Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy w Polsce).

 

Rozmowa o solidarności ponadczasowej między mieszkańcami dzisiejszego Wrocławia a przedwojennego Breslau organizowana w gronie projektantów, historyków sztuki, ekspertów prawa żydowskiego, aktywistów pamięci i mieszkańców na przykładzie cmentarza żydowskiego przy ul. Gwarnej. Rozmowie towarzyszy studium przestrzeni kwartału przy ul. Gwarnej we Wrocławiu podjęte przez architektów i ekspertów.

 

 

BIOGRAMY

 

arch. Wojtek Chrzanowski
Wrocławski architekt, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Współzałożyciel pracowni ch+ architekci , mającej w swym dorobku projekty o charakterze rewitalizacyjnym, poprawiających jakość i funkcjonalność przestrzeni urbanistycznej i architektonicznej miasta oraz zapomnianych i niszczejących fragmentów tkanki urbanistycznej. Współautor kluczowych realizacji pracowni, m.in. przebudowy Wrocławskiego Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia UNESCO, przebudowy MWW, a także obiektów i przestrzeni użyteczności publicznej dedykowanych społecznościom lokalnym, m.in. Centrum na Przedmieściu przy ul. Prądzyńskiego. Współzałożyciel i prezes Fundacji Urban Memory


Agata Chmielowska

Historyk sztuki, w szczególności architektury i urbanistyki, zajmująca się m.in. zagadnieniami współczesnymi i średniowieczną urbanistyką miast europejskich. Konserwatorka zabytków pracująca w samorządowych i wojewódzkich strukturach administracyjnych, była Miejska Konserwator Zabytków we Wrocławiu, autorka opracowań i dokumentacji historyczno-architektonicznych i konserwatorskich. Jej ostatnie zainteresowania zawodowe związane są z pracą nad powojennym dziedzictwem architektonicznym i rozwijane w kontakcie z Getty Conservation Institute w Los Angeles. Mama wspaniałego, dwuletniego Kazia.

 

arch. Marcin Major
Architekt i urbanista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Założyciel i główny projektant w autorskim biurze Major Architekci , założonym w 2004 roku, które aktualnie prowadzi z żoną Anną Major. Od 2001 roku jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz Dolnośląskiej Izby Architektów, gdzie pełni funkcję przewodniczącego sędziów konkursowych. Od początku kariery aktywnie współpracuje z instytucjami publicznymi, angażując się we wszelkie inicjatywy związane z kształtowaniem struktury przestrzennej Wrocławia, edukowaniem społeczności studenckiej oraz uświadamianiem mieszkańców. Współautor projektu urbanistycznego modelowego osiedla WUWA2 na wrocławskich Nowych Żernikach, gdzie jest również autorem dwóch budynków mieszkalnych, m.in. domu wielopokoleniowego. Autor lub współautor ponad 100 projektów, wśród których do najbardziej znanych należą zabudowa wielorodzinna Marina III, modernizacja kamienicy Oppenheimów, czy kompleks WPT. Pracownia majorarchitekci ma na koncie 6 wygranych konkursów publicznych oraz wiele prywatnych. Jest również laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: Brick Award, nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zabytek Zadbany, kilkukrotne nagrody, wyróżnienia i grand prix Piękny Wrocław.

 

Aleksander Schwarz
Ekspert Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy w Polsce oraz współzałożyciel i prezes Fundacji Zapomniane.
Specjalista ds. badań nieinwazyjnych i prawa żydowskiego w dziedzinie cmentarzy i pochówków. Odtwarza historyczne granice cmentarzy i ich strefy grzebalne; wykorzystując nieinwazyjne, respektujące halachę metody badań prowadzi poszukiwania żydowskich grobów z okresu Zagłady. Uczeń prof. Karczewskiego z AGH w zakresie interpretacji danych georadarowych, współpracownik dr inż. Sebastiana Różyckiego z Wydziału Geodezji i Kartografii PW w zakresie synchronizacji archiwalnych map i interpretacji niemieckich zdjęć lotniczych. Opiniodawca projektów upamiętnień oraz uczestnik prac konserwacyjnych i archeologicznych w byłych obozach Zagłady (Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu, Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze, Muzeum Treblinka, Muzeum KL Plaszow), na cmentarzach żydowskich (Warszawa, Łódź i in.) oraz na terenie byłego getta warszawskiego. Prowadzący warsztaty popularyzujące wiedzę nt. pochówkowych obyczajów żydowskich, m.in. w ramach projektu Atlantyda (2005­-2009) i Tikkun Naprawa (2009­-2014).

 

arch. Mikołaj Smoleński
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Finlandii na Uniwersytecie w Oulu w ramach programu Modern Nordic Architecture i podyplomowo na Uniwersytecie Sztuki i Designu (ob. Aalto School) w Helsinkach. Współprowadzi zespół CH+architekci oraz w ramach platformy SOFFT, we współpracy z innymi twórcami i podmiotami, zajmuje się działaniami w niewielkiej skali dedykowanymi przestrzeniom publicznym i lokalnym społecznościom. Bierze udział w licznych działaniach edukacyjno-warsztatowych. Jest współautorem zrealizowanych obiektów użyteczności publicznej: centrów kultury i aktywności lokalnej, zespołów żłobkowo-przedszkolono i przedszkolno-szkolnego, centrum sportu ze stadionem piłkarskim, a także zespołów mieszkaniowych, domów jednorodzinnych i zakładu produkcji wegańskiej żywności. Autor i współautor ok. dwudziestu nagrodzonych i wyróżnionych projektów konkursowych. Za projekt Centrum Aktywności Lokalnej na ul. Prądzyńskiego we i projekt rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu współnominowany do europejskiej nagrody Miesa van der Rohe 2022. Brał czynny udział w zespole opracowywującym projekt Modelowego Osiedla Nowe Żerniki. Od 2019 członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej we Wrocławiu. Entuzjasta modernistycznych i pózno-modernistycznych osiedli mieszkaniowych.